NOHAMA NA ZEMI - HLAVOU V OBLACÍCH
Rezidenční projekt Mrakodrap Ostrava revitalizuje stavbu ze 60. let. Co zůstává zachováno z původní stavby?
Z původního objektu zůstává zachován kompletní nosný skelet, který stavaři zpevní dodatečným obalením a výztuží. Ke skeletu půdorysně připojí přístavbu se schodišti a dvojicí výtahů, ale taky požární větrání, hydranty a suchovody pro vedení požárního zásahu. Na vnější straně budovy bude vytvořen nový nosný systém z vodorovných průvlaků a svislých sloupů, který společně s novým jádrem vytvoří pevnou konstrukci založenou na nových základech v zemi. Díky této stabilizační struktuře bude možné v rozích budovy přidat balkóny a v jednotlivých bytech tak propojit interiér s exteriérem.
Nebylo by levnější a bezpečnější dům zbourat a postavit novostavbu?
Rekonstrukce umožňuje zachovat historický a vizuální charakter místa i měřítko stávající zástavby, zároveň však nabízí prostor pro začlenění moderních prvků a trendů dle požadavků klientů. Při rekonstrukci je kladen důraz také na zajištění statické a provozní bezpečnosti stavby v souladu s aktuálně platnými normami. Objekt s úctyhodnou výškou 68 metrů je dominantou města, a místo jeho demolice je lepší využít jeho potenciál a dát mu novou funkci. Tento přístup zároveň reflektuje myšlenku udržitelnosti – staré nemusí být automaticky nahrazeno novým, ale může být transformováno.
Jak bude zajištěna statika Mrakodrapu, může docházet k nežádoucím vibracím nebo pohybům konstrukce?
Statická stabilita budovy je hlavním prvkem projektu a velmi dbáme na to, aby vše fungovalo ke spokojenosti uživatelů budoucího domu. Pohyby nebo vibrace eliminujeme pomocí nové samonosné konstrukce z exteriéru. Ta se propojí se stávajícím skeletem a spolu s novým komunikačním jádrem vytvoří pevnou stabilizační „klec“. Tato konstrukce bude zakotvena do nových základů, což zajistí celkovou tuhost stavby.
Stojí Mrakodrap Ostrava na poddolovaném území?
Stávající budova je sice umístěna v Chráněném ložiskovém území a v blízkosti se nachází několik zajištěných důlních děl, ale základy budovy nezasahují do podloží. Budovu navíc dál stabilizují nové mikropiloty jako základy pro nosnou konstrukci stabilizační klece.
Obsahovala původní konstrukce azbest nebo jiné zdravotně závadné materiály? Lze garantovat, že budou odstraněny? A jak?
Původní fasádní plášť obsahuje boletické panely, které se u staveb z 60. a 70. let běžně používaly. V těch se skutečně vyskytuje azbest. Dalšími zdroji azbestu ve stavbě jsou požární ucpávky na původních vnitřních rozvodech. Zmíněné boletické panely i všechny původní trubní rozvody v průběhu konverze z budovy odstraníme a nahradíme moderními, zdravotně nezávadnými materiály. Odpad ze stavby pak zlikvidujeme v souladu s přísnými bezpečnostními předpisy, takže nehrozí kontaminace okolní konstrukce.
Jak se budou řešit nízké stropy?
Světlá výška místností v Mrakodrapu samozřejmě odpovídá současným normám pro obytné prostory (2,5 m). Abychom v interiérech posílili pocit vzdušnosti, navrhli architekti budovu prosklít na výšku celého podlaží. Díky tomuto konceptu se prostor opticky otevře a prostory zaleje dostatek přirozeného světla. Mezi jednotlivé byty architekti umístili protipožární pásy, které slouží jednak na stabilizování budovy a zároveň jako přirozené stínění.
Jak bude vyřešeno parkování u Mrakodrapu Ostrava?
Vedle Mrakodrapu vznikne parkovací dům se 2 podzemními a 3 nadzemními podlažími a celkovým počtem 185 parkovacích míst a 8 stání pro motorky. Před parkovacím domem bude dalších 71 venkovních parkovacích míst.
Jak bude zajištěno zavlažování balkónů, aby skutečně vznikla deklarovaná „vertikální zahrada“?
Všechny květináče na balkónech budou napojeny na centrální zavlažovací systém s automatickou regulací. Tento systém se úspěšně používá v několika realizacích v Česku. Centralizovaná kontrola zajišťuje, že rostliny budou mít vždy dostatek vody a živin.
V čem dále spočívá udržitelnost budovy?
Udržitelnost je jedním ze základních pilířů tohoto projektu. Rekonstrukce místo demolice snižuje ekologickou zátěž. Zachování nosného skeletu šetří materiály a minimalizuje stavební odpad. Další prvky jako zelené balkóny, efektivní využití energie a zavlažovací systém přispívají k ekologicky šetrnému bydlení.
Kdo je investorem stavby?
Za společností First Skyscraper s.r.o., jež je investorem stavby, stojí renomované firmy BBP Stavby a KAMI PROFIT, které do projektu přinášení dlouholeté zkušenosti ze stavebnictví a developmentu v České republice, na Slovensku i v zahraničí.